Gün içerisinde bir yorum ile [ # ] unuttuğum bir şeyi yeniden hatırladım. Facebook duvarına yazdığımız yazıları nasıl yorumlara kapatırız. Bugünler de çok kötü huylarım yeniden başladı, bu durumdan nefret ediyorum. Tüm gün bunu düşünüp araştırdım. Ama sonuç yine mutlu son (: Bu aslında çok basit birşeymiş. Sadece facebook bunun pazarlamasını yaparak eksik Türkçe kullanmış. Facebook ducar yazılarınıza yorum ve beğeni almak istemiyorsanız : Gizlilik Ayarları -> Nasıl Bağlantı Kurarsın (Ayarları Düzenle diyoruz.) -> Duvarında kimler bir şey paylaşabilir? burayı sadece ben olarak seçtiğimiz zaman kimse duvarımıza veya gönderilerimize yorum yazamıyor ve hatta beğenemiyor da.

 

Yeni yapılan güncellemeler ile bu özelliği devre dışı bırakmıştır. Aslında olması gereken bir hamle yaptığına inanıyorum. Sonuç itibari ile, orası kendi söylemine göre sosyal benim söylemime göre asosyal bir web sitesi ise gerçekten; paylaşılan içeriğe yorum yapılmasına engel olmaya çalışmak oldukça saçma bir eylemdir. Hayır madem insanlar beğenmesin ve yorum yapmasınlar istiyorsan o paylaştığın şeyi, paylaşıyor olmanın da bir mantığı ve gerekliliği mevcut değildir. Yukarı da bahsettiğim gibi, gelen bir yorum üzerine bunu araştırma ihtiyacı hissetmemişim. Yazıyı ne zaman yazdığımı hatırlamıyorum bile.

Ama sizler için üzülerek belirtmek istiyorum ki, günümüz şartlarında yazılım geliştirmeleri ile, facebook duvar yazılarınızı yorumlara kapatmak hakkını elinizden almış bulunmaktadır. Yarın yeni bir güncelleme gelir ve yeniden duvar yazılarınıza yorum yapılmamasını sağlar mı bilemiyorum. Şayet bu konu da bir bilgi ve alt yapı değişikliğine gider ise, mutlaka yeni bir yazı ile siz değerli okuyucularımı bilgilendireceğim.

Bu arada bir de özel ricam olacak arkadaşlar, lütfen atarlı, giderli paylaşımlar yapmayınız artık. Çokta çekici olmuyor ve görünmüyor. Tabii ki bu paylaşımlarınızla, facebook duvar paylaşımlarınıza yorum almamayı tercih etmeniz oldukça normal bir durum. Ama yapmayın, sene olmuş 2015 atarlanmayın. Güzel şeylerden bahsedelim ve hep mutluluklar ile dolduralım olmaz mı? Mutluluk siz onu istediğiniz kadar yanınızdadır. Umuyorum hayat sizlere duvarınızda her daim güzellik ve mutluluk paylaşımları yapacak kadar sıcak ve sevimli davranır.